TPS715345DCKR
Part number:
TPS715345DCKR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 50MA SC-70-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
50mA
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.45V
Protection Features
Over Current
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 50mA
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
PSRR
60dB (100kHz)