TLV2217-18KCS
Part number:
TLV2217-18KCS
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220-3
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Voltage Dropout (Max)
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
PSRR
62dB (120Hz)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
12V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V