TL750M05CKTER
Part number:
TL750M05CKTER
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LIN 5V 750MA 3-POWERFLEX
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Qualification
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
26V
PSRR
55dB (120Hz)
Current - Output
750mA
Package / Case
TO-252-4, DPAK (3 Leads + Tab)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Supplier Device Package
3-PowerFLEX™
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 750mA