TC1301A-AAAVUATR
Part number:
TC1301A-AAAVUATR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC REG LIN 3.3/3.3/2.63V 8-MSOP
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Number of Regulators
2
Control Features
Enable, Reset
PSRR
58dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA
Current - Output
300mA, 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V, 3.3V, 2.63V