PQ150VB01FZH
Part number:
PQ150VB01FZH
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-5
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Package / Case
TO-220-5
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Adjustable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
PSRR
55dB (120Hz)
Voltage - Output (Max)
15V
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage Dropout (Max)
0.5A @ 500mA