PQ035ZN1HZZH
Part number:
PQ035ZN1HZZH
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A SC-63
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Output Type
Adjustable
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1.5A
Control Features
Voltage - Input (Max)
Protection Features
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Supplier Device Package
SC-63
Voltage - Output (Max)
3.5V