PQ033DNA1ZZH
Part number:
PQ033DNA1ZZH
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SC-63
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
60dB (120Hz)
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
24V