NCP585LSN18T1G
Part number:
NCP585LSN18T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 300mA