NCP584LSN12T1G
Part number:
NCP584LSN12T1G
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
onsemi
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA