MPC870CVR133
Part number:
MPC870CVR133
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
Security Features
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Package / Case
256-BBGA
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Core Processor
MPC8xx
Supplier Device Package
256-PBGA (23x23)
Ethernet
10/100Mbps (2)
USB
USB 2.0 (1)
Speed
133MHz