MPC555LFMVR40
Part number:
MPC555LFMVR40
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 272PBGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
40MHz
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V