MCP4024T-502E/OT
Part number:
MCP4024T-502E/OT
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Configuration
Rheostat
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C