MCP4021T-502E/SN
Part number:
MCP4021T-502E/SN
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOIC
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Configuration
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C