MCP4021T-502E/MS
Part number:
MCP4021T-502E/MS
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Configuration
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C