MCP4021-502E/MS
Part number:
MCP4021-502E/MS
Product Category:
Digital Potentiometers
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Part Status
Active
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Programmable
Not Verified
Taper
Linear
Memory Type
Non-Volatile
Resistance (Ohms)
5k
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Configuration
Potentiometer
Number of Taps
64
Interface
Up/Down (U/D, CS)
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C