MCF5206EAB54
Part number:
MCF5206EAB54
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MCF520X 54MHZ 160QFP
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
160-BQFP
Co-Processors/DSP
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Security Features
Supplier Device Package
160-QFP (28x28)
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Core Processor
Coldfire V2
Graphics Acceleration
Additional Interfaces
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Speed
54MHz