M48T35AV-10MH1F
Part number:
M48T35AV-10MH1F
Product Category:
Real Time Clocks
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Total price
1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Programmable
Not Verified
Type
Clock/Calendar
Features
Leap Year
Memory Size
Date Format
YY-MM-DD-dd
Interface
Parallel
Voltage - Supply, Battery
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Time Format
HH:MM:SS (24 hr)
Supplier Device Package
28-SOH
Package / Case
28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Current - Timekeeping (Max)
2mA @ 3V ~ 3.6V