LTC1735CF#PBF
Part number:
LTC1735CF#PBF
Product Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
Surface Mount
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Output Type
Transistor Driver
Output Phases
Frequency - Switching
300kHz
Clock Sync
No
Serial Interfaces
Function
Step-Down
Topology
Buck
Supplier Device Package
20-TSSOP
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
0°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 30V
Duty Cycle (Max)
99.4%