LTC1540IS8#PBF
Part number:
LTC1540IS8#PBF
Product Category:
Comparators
Description:
IC COMPARATOR 1 W/VOLT REF 8SO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Number of Elements
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output (Typ)
Type
with Voltage Reference
Output Type
CMOS, TTL
Current - Input Bias (Max)
CMRR, PSRR (Typ)
80dB CMRR, 80dB PSRR
Hysteresis
50mV
Voltage - Input Offset (Max)
12mV @ 5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2V ~ 11V, ±1V ~ 5.5V