LT1962EMS8-2.5#PBF
Part number:
LT1962EMS8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8-MSOP
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output
300mA
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 300mA