LT1764AET-2.5#PBF
Part number:
LT1764AET-2.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO220-5
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220-5
Package / Case
TO-220-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
PSRR
63dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A
Current - Supply (Max)
200 mA