LT1585CT-3.6#PBF
Part number:
LT1585CT-3.6#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 4.6A TO220-3
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
PSRR
72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Current - Output
4.6A
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4A