LT1460EIN8-2.5#PBF
Part number:
LT1460EIN8-2.5#PBF
Description:
IC VREF SERIES 0.125% 8DIP
Total price
150
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
3.4V ~ 20V
Current - Supply
165µA
Tolerance
±0.125%