LT1460ACN8-2.5#PBF
Part number:
LT1460ACN8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.075% 8DIP
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-PDIP
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Reference Type
Series
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Tolerance
±0.075%
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
3.4V ~ 20V