LT1252CN8#PBF
Part number:
LT1252CN8#PBF
Product Category:
Video Amps and Modules
Description:
IC AMP CURRENT FEEDBACK 8DIP
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package
8-PDIP
Number of Circuits
1
Slew Rate
125V/µs
Applications
Current Feedback
Current - Output / Channel
55 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 28V, ±2V ~ 14V
Current - Supply
8.5 mA
-3db Bandwidth
282 MHz