LT1236ACS8-10#PBF
Part number:
LT1236ACS8-10#PBF
Description:
IC VREF PRECISION 0.05% 8SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Supply
2mA
Current - Output
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Tolerance
±0.05%
Temperature Coefficient
5ppm/°C
Reference Type
Series, Shunt, Buried Zener
Noise - 0.1Hz to 10Hz
6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
3.5µVrms
Voltage - Input
11.5V ~ 40V
Current - Cathode
1.7 mA