LT1129CS8-3.3#PBF
Part number:
LT1129CS8-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 700MA 8-SO
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Max)
30V
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
PSRR
64dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA
Current - Output
700mA
Current - Supply (Max)
90 mA