LT1118CS8-2.85#PBF
Part number:
LT1118CS8-2.85#PBF
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 800MA 8-SO
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
80dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Current - Output
800mA
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA