LT1086CT-3.3#PBF
Part number:
LT1086CT-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
72dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A