LT1085CT-12#PBF
Part number:
LT1085CT-12#PBF
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Current - Output
3A
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
25V
Protection Features
Over Temperature
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A