LT1084CT-12#PBF
Part number:
LT1084CT-12#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 12V 5A TO220-3
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
5A
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
25V
Protection Features
Over Temperature
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 5A