LT1019ACN8-2.5#PBF
Part number:
LT1019ACN8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF PRECISION 2.5V 8DIP
Encapsulation:
Tube
Total price
1
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-PDIP
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Current - Output
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Supply
1.3mA
Tolerance
±0.05%
Temperature Coefficient
5ppm/°C
Voltage - Input
4V ~ 40V
Reference Type
Series, Shunt
Current - Cathode
800 µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz