LT1009CZ#PBF
Part number:
LT1009CZ#PBF
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Encapsulation:
Bag
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Output
10 mA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Current - Cathode
400 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Tolerance
±0.2%
Temperature Coefficient
25ppm/°C