DS1315EN-33+
Part number:
DS1315EN-33+
Product Category:
Real Time Clocks
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC RTC PHANTOM CHIP PAR 20TSSOP
Encapsulation:
Tube
Total price
74
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Features
Leap Year
Memory Size
Date Format
YY-MM-DD-dd
Interface
Parallel
Supplier Device Package
20-TSSOP
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Time Format
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Voltage - Supply, Battery
2.5V ~ 3.7V
Type
Phantom Time Chip
Current - Timekeeping (Max)
1.1mA @ 3.3V